Megjelent cikkünk a Get Energy magazinban, amelynek témája a “Folyadékhűtő és hőszivattyú berendezések karbantartásának fontossága”. A cikk ezen a linken megtekinthető, illetve egy rövidebb összefoglalót is készítettünk belőle.

A rendszeres karbantartás előnyei:
- üzembiztonság fenntarthatósága
- állagmegóvás
- energetikai megtakarítás
A szervizelés alapvetően két részre oszlik:
- klasszikus tisztítás
- berendezések diagnosztikai vizsgálata
Klasszikus tisztítás
A munka egyik fele a klasszikus tisztításból áll, amelynek során a hőcserélő felületek minél hatékonyabb takarítása, szennyeződésmentesítése a cél. A nem megfelelően karbantartott berendezések hőcserélői, azaz a hőátadó felületek nem fogják tudni feladatukat ellátni, amely miatt megnövekszik a folyadékhűtő vagy hőszivattyú áramfelvétele, és ezáltal jelentősen romlik a hatásfoka. A főegységek (kompresszorok és ventilátorok) elektromos teljesítményfelvétele megnövekedik, miközben a leadott hűtési/fűtési teljesítmény összességében csökkenni fog. Szélsőséges esetekben (jellemzően a nyári csúcshőmérsékletek idején) ez 30-40% -os fogyasztásnövekedést is okozhat! Ez a többletfogyasztás leginkább a szezonális hatásfok romlását fogja jól kimutathatóan eredményezni.

Berendezések diagnosztikai vizsgálata
Egy karbantartáskor el kell végezni a berendezések diagnosztikai vizsgálatát is, amelyet manapság modern informatikai hardverekkel és szoftverekkel végez el egy felkészült márkaszerviz. Ezekben az esetekben a kinyert üzemi adatok alapján egyrészt nagy bizonyossággal lehet következtetni a berendezés aktuális állapotára, illetve az esetleges beavatkozást igénylő problémákra, másrészt pedig egy sor lehetőség van az üzemeltetési tapasztalatok és a megrendelői igények alapján a folyadékhűtő/hőszivattyú „finomhangolására”:
- a berendezések teljesítmény leadási görbéjének (felfutás vagy felterhelés, illetve lefutás, leállás), valamint teljesítménykorlátjának beállítása
- a berendezés üzemének korlátozása napszakokra és időperiódusokra bontva
- az újraindítások közötti időkésleltetések módosítása
Mindezekkel a lehetőségekkel lehetséges az igényekhez legjobban igazodó működési tartomány beállítása, és ezzel egyidejűleg a legjobb energetikai hatásfok elérése is.

+1: A távelérésen alapuló szervizfelügyelet
Ennél a verziónál online tud a szerviz adatokat lekérni a működésben lévő berendezésről, és akár távolról is képes a beavatkozásra. Ez nagy segítség tud lenni egy távoli földrajzi helyen lévő gépnél, de akár egy olyan kiemelten fontos feladatot ellátó készülék esetében is, ahol nem lehet üzemkiesés, termelésleállás egy meghibásodott folyadékhűtő vagy hőszivattyú miatt.